کمد و اتاق خواب

کُمُد یا گنجه اتاقک و فضای کوچکی است که در خانه برای آویزان کردن و نگهداری لباس‌ها استفاده می‌شود. کمدهای جدید بیشتر در اتاق خواب و در میان دیوار به طوری که از نظر ظاهری جلب توجه نکند یا بصورت مجزا و مانند یک قفسه ساخته می‌شود.
اتاق خواب به فضای خصوصی محصوری گفته می‌شود که برای خواب شب و یا استراحت در روز به‌کار می‌رود. در حدود یک‌سوم زندگی افراد در خواب می‌گذرد و بخش زیادی از این مدت در اتاق خواب سپری می‌شود. اتاق خواب نیاز به تخت‌خواب یا بستر دارد. علاوه بر آن، یک اتاق خواب معمولی ممکن است با کمد، میز پای‌تختخواب، میز تحریر یا میز آرایش و گنجه کشودار مجهز شود. از اواسط قرن بیستم به این‌سو، در مناطق ثروتمندتر، برخی از اتاق خواب‌ها دارای سرویس بهداشتی جداگانه شده‌اند.
در معماری ایرانی هیچ گاه اتاق خواب وجود نداشته و این کاربری یکی مفاهیم وارداتی از معماری غرب به معماری مسکونی معاصرایران است. ترکیب اتاق خواب ترجمه اتاق خواب در زبان انگلیسی است و در واژگان معماری ایرانی وجود نداشته است. در معماری ایرانی اتاق های مسکونی را بنا به کاربرد آنها تقسیم بندی و نام گذاری نمی کنند بلکه در یک اتاق انواع کارکرد ها مانند خواب، نهار خوری و پذیرایی قابل انجام بوده است. در نتیجه مفهومی مانند اتاق خواب یا پذیرایی وجود نداشته است. در معماری ایرانی اتاق ها را بر اساس مالکیت، موقعیت و شکل نام گذاری می کنند. مانند تالار، پنج دری و گوشواره.
 
ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 5:49 am |  | پاسخ دهید: